כנס קבלה לעם

מעל 5,000 איש מ-72 מדינות: איראן, טורקיה, יפן, פיליפינים, דרום-אפריקה ועוד, הגיעו לכנס 'קבלה לעם העולמי' שנערך במשך 3 ימים בגני התערוכה בתל אביב. עבור חלקם הייתה זו היציאה הראשונה מחוץ לגבולות מדינתם. באותו זמן במקביל התקיימו אלפי חיבורים וירטואליים מכל העולם שנצפו על גבי מסכי ענק באולם הפנימי במתחם שכולם התכנסו בעיקר סביב שיעוריו של הרב לייטמן.

אחד מהחברים שהגיעו מסין, סיפר בעיניים מלאות דמעות: "נאלצתי להגיד למשפחה שלי שאני נוסע לארה"ב כי לא יכולתי לספר להם את האמת".

בחור צעיר שהגיע מאוקראינה, ארץ אימו, סיפר על שנאתו כלפי ישראל אשר שאב אותה מאביו הלבנוני, ועל המהפך שעבר ל להתאהבותו בה לאחר שהחל בלימודי הקבלה –  "למדתי כאן בישראל איך לאהוב באמת. העניקו לי מתנה גדולה, חיים חדשים. אין גבול להודיה שלי לכל חברי בני ברוך!".

הפעם הראשונה שבה התקיים האירוע השנתי של ארגון 'קבלה לעם' היה בשנת 2001. כבר למעלה מעשור האירוע מתקיים בגני התערוכה בתל אביב ומושך אליו אלפי אנשים מדי שנה.

הנושא של אהבה ושנאה והצורך לאזן בין שניהם, היה כחוט המקשר לאורך כל השיעורים והפעילויות בכנס. דווקא כאשר מפלס השנאה בארץ ובעולם חוצה את כל הקווים האדומים, לחוכמת הקבלה ולד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש תנועת 'קבלה לעם', יש פיתרון כיצד ניתן בכל זאת להגיע לאהבה, ביטחון ולאושר אמיתי. לכך היה מוקדש הכנס השנה. על כך כתב גם בעל הסולם שפירש את ספר הזהר, במאמרו 'הקדמה לספר הזוהר':

"בעת שכל בני העולם יסכימו פה אחד, לבטל ולבער את הרצון לקבל לעצמם שבהם, ולא יהיה להם שום רצון, אלא להשפיע לחבריהם, אז היו מתבטלים כל הדאגות וכל המזיקים מהארץ, וכל אחד היה בטוח, בחיים בריאים ושלמים, שהרי כל אחד מאיתנו, היה לו עולם גדול, שידאג בעדו וימלא את צרכיו".

לדברי המארגנים, כנס זה הוא דוגמה קטנה לעוצמה של הכוח החיובי המתעורר כתוצאה מהשאיפה  המשותפת לפעול ברוח האחדות והוא הכוח היחיד המסוגל לאזן את הכוח השלילי (השנאה) לכוח החיובי (אהבה) שבטבע.

השנה, הושקעו מאמצים רבים באירועי הסיכום של כל יום.

הערב הראשון ששמו "לקבל מהחיים", היה שזור בסיפורים מרגשים של תלמידים שמצאו את היופי והאושר בחייהם בחכמת הקבלה. "בהודו יש כל כך הרבה מסורת שעוסקת בשאלות על משמעות החיים ולי היו שאלות משלי. משהו היה חסר לי", בחור יהודי ממומבאיי סיפר. "לילה אחד קמתי ופשוט זעקתי לאלוהים תביא לי הכוונה, תגלה לי מה משמעות חיי. יום למחרת הרגשתי בתוכי שאני חייב ללמוד את חוכמת הקבלה". בהמשך הוא ציין כי החיפושים אחרי הקבלה הביאו אותו לישראל, בה זכה לפגוש את ארוסתו לעתיד שהביאה אותו להכיר את 'קבלה לעם'.

הערב השני עסק בהעצמת האישה בעולם המודרני ועל היכולות של כל אחת ואחת להתפתח לרמה של הרגשה והבנה חדשה על עצמה ועל מעגלי החיים בהם היא נמצאת ולחוות אותם כמלאי משמעות. בשיא הערב עלו על הבמה עשר נשים מכל קצוות תבל עם סיפורן המרתק על המימוש הנשי שלהן דרך חכמת החיבור ועל רצונן להוריש לילדי המחר את אהבת העולם והמשמעות הנכונה לחיים.

"אני לא יהודייה", אמרה אליסייה מקרואטיה, "אבל תמיד נמשכתי לעם היהודי. אני מרגישה שיש לכם סוד לשמחה, לאושר. אני חוזרת לפה כל שנה מפני שגיליתי שהסוד הוא בחכמת הקבלה. אני רואה פה נשים חזקות ומבקשת מכן, תלמדו אותי 'ואהבת לרעך כמוך' כדי שביחד נהפוך את העולם למקום טוב יותר לחיות בו".

הערב השלישי והאחרון של הכנס הסתיים עם הרגשה של עולם חדש. לבמה עלו נציגים ונציגות עם דגלים מכל המדינות שהשתתפו לכנס ועמדו יחד לצלילי שירו של ארקדי דוכין "ואהבת לרעך כמוך". הייתה אווירה של תקווה שאפשר גם אחרת.

למידע נוסף: http://delight.co.il/%D7%91%D7%A0%D7%99-%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%9A/