יום העצמאות?#!

השנה אנו חוגגים 70- שנות עצמאות למדינת ישראל. רגע לפני המטסים, דגלים, זיקוקים, הדלקת המשואות והמנגלים בואו נבדוק מהי העצמאות שלנו כעם וכפרט, האם בכלל קיימת עצמאות אמיתית? ומה חכמת הקבלה יכולה להוסיף לנו על מושג זה?

על כך ענה הרב ד"ר מיכאל לייטמן: "הייתי אומר שעצמאות אמיתית לא קיימת בכלל. האם ההורים מרגישים עצמאיים מהילדים? לא. גם הילדים לא עצמאיים מההורים. זאת אומרת להיות גדול זה לא נקרא שאתה עצמאי, ואם אתה קטן, ברור שאתה לא עצמאי. בכלל גם כשאתה חי, אתה לא נקרא עצמאי, כי אתה נמצא במסגרת הטבע, אתה לא יודע מה יקרה מחר או בעוד רגע. אם כך מה זה נקרא להיות עצמאי, מה זה "ריבונות", חוסר תלות, ובמה מתבטא חוסר תלות? לכן רק אדם שלא כל כך מבין אומר "אני חופשי", אבל כעבור רגע הוא כבר זקוק למישהו." (מתוך "חיים חדשים"-תוכנית 551 – מהי עצמאות אמיתית)

ובכן מהי הדרך בה ניתן להגדיר את עצמאותינו כעם, כאדם? לכך קיימת תשובה מאוד עמוקה וברורה בחכמת הקבלה המלמדת אותנו את חוקי מערכת הבריאה הסיבה לקיומינו והיכן טמונה נקודת עצמאותינו?

רב ד"ר  לייטמן: "להיות ברצון שלנו חופשי זאת אומרת להיות מעל האגו שלנו שכל הזמן תופס אותנו וכל הזמן מחייב אותנו להיות רעים זה לזה." (מתוך תוכנית 553 – יום העצמאות – הסמלים הלאומיים)

עוד הוסיף כי "עצמאות זה מושג שדורש מאתנו תיקון פנימי. אנחנו לא יכולים להגיע לעצמאות בכוח הזרוע, אנחנו רואים שזה לא הולך לאף אחד בעולם הזה, ובכלל עצמאות לא יכולה להיות על יד שליטה. עצמאות היא דווקא בזה שאנחנו משנים את עצמנו, מכינים את עצמנו למצב שבו אנחנו מגיעים לאהבה כללית, במידה שנכנסים לזה, אנחנו יכולים להרגיש עצמאיים."

אם כך העצמאות היא באהבה מעל האגו שכובל אותנו, אך איך ניתן להגיע לדבר כזה שנקרא אהבה כללית?

"לחיבור עד "ואהבת לרעך כמוך" זה גבוה מידי, זה לא מיד, אבל אם משתוקקים לחיבור הטוב והיפה בעם ישראל. שאנחנו סוף סוף נזרוק מעצמנו את כל ההגבלות, כל המוגבלות, כל החינוך הזר מכל הצדדים, ורק נעשה את עצמנו מחוברים יפה ביחד. נתחיל לדאוג לאהבת אחים, לְמה שלא דואגים היום, לא החילונים, לא הדתיים, לא הימין ולא השמאל, אף אחד. נתחיל לדאוג לזה."  (מתוך תוכנית 553 – יום העצמאות – הסמלים הלאומיים)

אז נאחל לכולנו שהשנה נתמקד, נחשיב ונגיע יחד לאותה הרגשת חיבור, הרגשת חום שיוולדו חיים חדשים מתוך נקודת החיבור החדשה בכל חלקי העם, שנרגיש רוח וכוח לבנות משהו חדש וטוב, במקום תקווה בת -2000 שנה נממש כבר עכשיו את כל הטוב בנינו.